محمدی عراقی: منع قانونی برای حضور زنان و غیرروحانیون در خبرگان رهبری وجود ندارد

ایرنا 🔹️آیت الله محمود محمدی عراقی نماینده مردم استان کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری امروز – یکشنبه ۲۹ بهمن ماه – با حضور در نمایشگاه رسانه های ایران از غرفه سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی بازدید کرد و به سوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.

🔹️وی در گفت و گو با خبرنگار احزاب ایرنا درباره اینکه برخی سوال می‌کنند که آیا مجلس خبرگان مخصوص روحانیون است و شخص دیگری می‌پرسد آیا مجلس خبرگان، مخصوص آقایان است، توضیح داد: براساس قانون اساسی و مجلس خبرگان و آیین‌نامه خبرگان شرایطی مبنی بر تاکید بر مرد بودن و روحانی بودن ذکرنشده است.

🔹️ شرایطی که برای نامزدی مجلس خبرگان رهبری ذکر شده به لحاظ علمی، تقوا، حسن شهرت، دیانت، سیاست، مدیریت است و این شرایط در هر کسی که وجود داشته باشد مرد و زن و روحانی و غیره روحانی بودن تفاوتی نمی‌کند.

🔹️ درباره غیر روحانی‌بودن این اتفاق افتاده است که به عنوان مثال یک استاد دانشگاه که استاد حقوق یا فقه یا استاد علوم دینی است می‌تواند با همان فرایندی که روحانیون شرایط را پشت سر می‌گذارند و عضو خبرگان می‌شوند در آزمون شرکت کرده و مراحل را طی کند.

🔹️ ما در حال حاضر در خبرگان غیرروحانی هم داریم اما با کمال تاسف باید بیان کنم که از خانم‌ها کسی را نداریم که به اعتقاد من این یک نقص و ایراد در مجلس خبرگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *