عادت های به ظاهر مفیدی که در حقیقت مضر هستند

عادت های به ظاهر مفیدی که در حقیقت مضر هستند

برای ایجاد تغییر در زندگی خود، ورزش منظم به طور حتم باید همچون تغذیه یا خواب برای شما به یک روتین تبدیل شود. اما شما همیشه باید بعد از هر ۷ تا ۱۰ روز ورزش، یک روز را به استراحت اختصاص دهید.

اغلب ما به سلامت خود توجه داریم و برای حفظ آن تلاش می کنیم. با این حال، حقیقت این است که زندگی بیشتر ما مملوء از عادت های به ظاهر سالمی است که نیاز به تجدیدنظر دارند.

۱- هر روز ورزش می کنید

به گزارش روزیاتو، برای ایجاد تغییر در زندگی خود، ورزش منظم به طور حتم باید همچون تغذیه یا خواب برای شما به یک روتین تبدیل شود. اما شما همیشه باید بعد از هر ۷ تا ۱۰ روز ورزش، یک روز را به استراحت اختصاص دهید. دلیلش این است که بدن باید جراحت های میکروسکوپیک درون بافت ماهیچه را ترمیم کند و سطح اسید لاکتیک و گلیکوژن را دوباره متعادل سازد. این به ماهیچه ها فرصت قوی تر شدن می دهد و ریسک آسیب را پایین می آورد.

۲- زیاد می خوابید

ما بیشتر به شنیدن عکس آن عادت داریم اما این مورد هم درست است. همانطور که نداشتن خواب کافی برای شما مضر است، خواب زیاد هم ریسک بیماری های مزمنی همچون بیماری قلبی کروتری، دیابت، اضطراب و چاقی را افزایش می دهد. اگر احساس می کنید ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه برایتان کافی نیست یا بعد از یک خواب کامل شبانه باز هم احساس خستگی می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

۳- به اندازه ی کافی چربی نمی خورید

منظور چربی های سالم است. چربی ها شهرت بدی پیدا کرده اند اما در حقیقت بخشی اساسی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستند و بدن ما به آن ها نیاز دارد. چربی ها به جذب ویتامین ها، رشد سلولی، حفظ سلامت مغز و چشم ها و تولید هورمون ها کمک می کنند. و این ها تنها برخی از فواید آن ها است. چربی ها بهترین منبع انرژی برای بدن هم هستند.

۴- مصرف قند را به طور کامل کنار می گذارید

از کاهش ریسک ابتلا به دیابت و کاهش روند پیری تا بهبود خواب و کاهش وزن، محدود کردن مصرف قند فواید بی شماری دارد. با این حال، حذف کامل قند می تواند منجر به مصرف مواد غذایی حاوی شیرین کننده های مصنوعی شود، محصولاتی که می توانند به همان بدی قند باشند و باعث دیابت و چاقی شوند.

قند هم بخشی از یک رژیم غذایی متعادل است، بنابراین کافی است به جای آبمیوه و شیرینی، میوه مصرف کنید. با این کار از فیبر طبیعی هم که فواید زیادی برای بدن دارد، برخوردار می شوید.

۵- به جای پروتئین، سالاد می خورید

سالاد بسیار عالی است، اما اگر معده ی خود را با کاهو پر کنید، ممکن است فضای کافی برای مقدار مناسبی از پروتئین باقی نماند. پروتئین نقش مهمی در ایجاد و حفظ یک به یک سلول های بدن دارد. بدون وجود آن، ممکن است توده ی عضلانی خود را از دست دهیم و دستگاه ایمنی بدن، ناخن ها و موها ضعیف شوند.

به علاوه، بعد از خوردن غذاهای کم پروتئین کمتر احساس سیری خواهید کرد. رژیم های غذایی پروتئین بالا، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند و باعث کاهش دریافت کالری و هوس های غذایی می شوند.

۶- بیش از حد آب می نوشید

بیشتر وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد و این ماده برای ما ضروری است. اما همانطور که کافی نبودن آبی که می نوشیم به سلامت ما صدمه می زند، نوشیدن بیش از اندازه ی آب هم می تواند باعث هیدراتاسیون بیش از حد (بیش از اندازه بودن آب بدن) و افزایش وزن شود. هیدراتاسیون بیش از حد می تواند بسیار جدی باشد. این امر زمانی رخ می دهد مقدار نمک و دیگر الکترولیت های درون بدن بیش از حد رقیق می شود، امری که عملکردهای بدن ررا مختل می کند.

مصرف مداوم آب باعث کاهش سطح سدیم در خون هم می شود که می تواند سلول های بدن، از جمله سلول های مغزی را دچار التهاب کند. و اگر مقدار آبی که می نوشید به قدری زیاد باشد که کلیه ها نتوانند آن را پردازش کنند، دچار چیزی به نام «وزن آب» می شوید، چون آب در بدن جمع می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *