هراز نیوز: رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از شواهد موجود مبنی بر افزایش تعداد موارد ابتلا به HIV/ایدز از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده و همچنین افزایش انتقال بیماری میان زنان، از تاكید برنامه سوم كشوری ایدز بر لزوم توجه به الگوهای جدید انتقال این بیماری و همچنین توجه به برنامه‌های كاهش آسیب به منظور پیشگیری از بازگشت موج دوم HIV/ایدز خبر داد.

دكتر عباس صداقت در گفت‌وگو با ایسنا، از جلسات برگزار شده با وزارت كشور به منظور طرح برنامه سوم استراتژیك ایدز در شورای اجتماعی كشور خبر داد.

وی با اشاره به تدابیر اتخاذ شده در برنامه سوم كشوری ایدز در جهت پیشگیری و مبارزه با این بیماری اشاره كرد و گفت: در سومین برنامه استراتژیك ایدز همچنان بر لزوم توجه به برنامه‌های كاهش آسیب و ادامه این برنامه‌ها در مصرف كنندگان تزریقی مواد مخدر تاكید شده است.

توجه برنامه سوم كشوری ایدز بر الگوهای جدید انتقال HIV/ایدز

دكتر صداقت افزود: برنامه سوم كشوری ایدز بر الگوهای جدید انتقال HIV/ایدز مانند انتقال از طریق ارتباطات جنسی بویژه ارتباطات جنسی در سوء مصرف كنندگان مواد روانگردان، توجه ویژه به زنان آسیب‌پذیر و جوانان و نوجوانان، توجه به تغییر الگوی انتقال بیماری و شیوع مصرف مواد روانگردان تاكید ویژه‌ای دارد. بر این اساس با هماهنگی سازمان‌های همكار در این برنامه، برنامه‌های پیشگیرانه از این بیماری با شدت بیشتری پیش خواهد رفت.

ابتلا از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در حال افزایش است

انتقال بیماری ایدز در زنان در حال افزایش است

دكتر صداقت با ابراز نگرانی از آغاز موج سوم HIV/ایدز به دنبال تغییر الگوی انتقال این بیماری و توجه برنامه سوم كشوری ایدز به این نگرانی‌ها، ادامه داد: در حال حاضر شواهد حاكی از آن است كه تعداد موارد ابتلا از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده در حال افزایش است. از طرف دیگر شواهدی نیز وجود دارند كه نشان می‌دهند انتقال بیماری میان زنان در حال افزایش است. این مباحث زنگ خطری است برای آغاز موج سوم بیماری ایدز. بر این اساس پیشگیری از وقوع موج سوم این بیماری یكی از اهداف پیش بینی شده در برنامه سوم كشوری ایدز است.

لزوم توجه به برنامه‌های كاهش آسیب به منظور پیشگیری از بازگشت موج دوم HIV/ایدز

شدت پیگیری برنامه‌های كاهش آسیب در برنامه سوم كشوری ایدز

وی بر لزوم توجه به برنامه‌های كاهش آسیب به منظور پیشگیری از بازگشت موج دوم HIV/ایدز تاكید كرد و با اشاره به موفقیت‌های برنامه‌های كاهش آسیب در كنترل HIV/ایدز در مصرف كنندگان تزریقی مواد مخدر، ادامه داد: بر این اساس در برنامه سوم كشوری ایدز تاكید شده است كه برنامه‌های كاهش آسیب در مصرف كنندگان تزریقی مواد بویژه در زندانیان با شدت بیشتری دنبال شود تا با بازگشت موج دوم این بیماری مواجه نشویم.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در ادامه به اجرای سومین برنامه كشوری ایدز از سال گذشته اشاره كرد و گفت: این برنامه در دستور كار شورای عالی سلامت و امنیت غذایی قرار دارد و به محض تشكیل جلسه این شورا، تصویب خواهد شد. تصویب این برنامه در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در حمایت تصمیم‌گیران ارشد سازمان‌های ذیربط موثر خواهد بود و تقویت برنامه‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وزارت آموزش و پرورش در برنامه‌های پیشگیرانه ایدز به صورت جدی وارد شود

وی افزود: خوشبختانه از سال گذشته دیگر سازمان‌های همكار از جمله سازمان بهزیستی نیز همسو با وزارت بهداشت برنامه‌های خود را در جهت پیشگیری و كنترل HIV/ ایدز دنبال می‌كنند. اما همچنان انتظار است كه وزارت آموزش و پرورش در اقدامات پیشگیرانه برنامه سوم كشوری ایدز به صورتی جدی و فعال وارد شود. خوشبختانه شورای سیاستگذاری سازمان صدا و سیما از سال گذشته همكاری خوبی را دراین زمینه داشته است كه امیدواریم در برنامه سوم كشوری ایدز این همكاری‌ها ادامه یافته و بیشتر شود.

رییس اداره ایدز در پایان ابراز امیدواری كرد كه با همكاری سایر سازمان‌های همكار از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان صدا و سیما و سازمان هلال احمر برنامه‌های كنترل و پیشگیری از ایدز با شدت هر چه بیشتر در كشور دنبال شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *