کنکور الکترونیکی در مرحله آزمایشی است

ایسنا/فارس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نرم‌افزارها و سخت‌افزارها برای برگزاری آزمون الکترونیکی طراحی و ساخته شده و در حال حاضر در مرحله آزمایش هستیم.

عبدالرسول پورعباس چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت در نشست مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور با عوامل اجرایی و حفاظت آزمون سراسری در استان فارس، بیان کرد: پس از نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ که در دی‌ماه ۱۴۰۱ برگزار شد، نوبت دوم کنکور نیز در نیمه دوم تیرماه ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

پورعباس با بیان اینکه نرم‌افزارها و سخت‌افزارها برای برگزاری آزمون الکترونیکی طراحی و ساخته شده و در مرحله آزمایش هستیم، برگزاری نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ را رضایت‌بخش ذکر و اضافه کرد: در این آزمون سیستم همان سیستم کاغذی بود اما با تدابیر جدیدی که اتخاذ شد شاهد برگزاری بدون چالش این آزمون بودیم.

به گفته پورعباس، در آزمون‌های گذشته همین امکانات و مقدورات را داشتیم اما در نوبت اول آزمون ۱۴۰۲، در دی ماه ۱۴۰۱ تدابیر جدیدی اتخاذ شد که کمک بزرگی به بهتر برگزار کردن این آزمون بود.

او همچنین ملی شدن آزمون را از تدابیر خوب اتخاذ شده در برگزاری نوبت اول آزمون ۱۴۰۲ در دی‌ماه ۱۴۰۱دانست و گفت: برای همه دستگاه‌ها مسئولیتی احصاء و این وظایف از طریق شورای امنیت کشور به آنها ابلاغ شد. همچنین مصوبات شورای امنیت کشور قانون است و هر کس اجرا نکند جرم تلقی می‌شود، لذا یک حرکت ملی و فنی برای برگزاری آزمون انجام شد که به صورت هوشمندانه طراحی شده بود.

معاون وزیر و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: زمانی می‌توانیم تقلب در آزمون را به صفر برسانیم و در آزمون را با کیفیت بهتری برگزار کنیم که همت کنیم و آزمون‌های سراسری کشوری به شکل بدون کاغذ و به صورت تمام الکترونیک برگزار شود.

پورعباس با بیان اینکه تمهیدات برای هوشمندسازی کنکور و برگزاری آزمون الکترونیکی در سال آینده اندیشیده شده است، گفت: در حال حاضر سئوالاتی اساسی مطرح است که سازمان سنجش دارد به کجا می‌رود و آزمون‌ها به کجا می‌روند؟ اگر بخواهیم تحلیل ساده‌ای ارائه دهیم می‌توان گفت در یک دوره همه‌ چیز در سازمان سنجش کاغذی بود. در واقع فرآیند ثبت‌نام، آماده کردن و توزیع کارت آزمون، امتحان دادن، جمع‌آوری پاسخنامه‌ها و انتخاب رشته به صورت کاغذی دنبال می‌شود و این روند گرفتاری‌های بسیاری برای مردم به همراه داشت. اما اکنون به جایی رسیدیم که به جز خود آزمون، کاغذی را در مسیر فرآیند اجرا نداریم.

او ادامه داد: با غیرکاغذی شدن آزمون سازماندهی و روش کار متفاوت خواهد شد. در سال آینده به نقطه‌ای می‌رسیم که سازمان سنجش نوین در کشور داشته باشیم و این سازمان در همه ابعاد با تغییر و تحولات قابل توجهی مواجه خواهد شد.

پورعباس اضافه کرد: در شرایط کنونی آزمون به صورت آزمون کاغذی انجام می‌شود. داوطلبان در جلسه امتحان حضور می‌یابند و دفترچه پاسخنامه در اختیار آنها قرار داده می‌شود تا بتوانند در آزمون شرکت کنند. البته این دفترچه و پاسخنامه در فرآیندی بسیار سنگین، پیچیده و تحت حفاظت بسیار شدیدی تولید و در قرنطینه‌ای بدون ارتباط فیزیکی، صوتی و تصویری انجام می‌شود.

او بیان کرد: این فرآیند با یک مکانیزم پیچیده انجام می‌شود. این در حالیست که در آزمون‌های بدون کاغذ این پیچیدگی‌ها و گرفتاری‌ها را نداریم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: در حال حاضر شرایطی فراهم شده تا به جای اینکه برای هر داوطلب یک فایل آزمون سراسری ۱۴۰۲ ساخته شود برای هر داوطلبان یک کارت پوشه و پروفایل درست می‌شود به گونه‌ای که این پروفایل تا آخر عمر تحصیلی و شغلی او فعال است.

پورعباس گفت: علایق فرد توسط خودش به پروفایلش اضافه می‌شود. با این اقدام می‌توانیم فرد را رصد و عملکرد او را ارزیابی کنیم‌. همچنین از این طریق فرآیند استعدادیابی در مسیر ادامه تحصیل و هدایت تحصیلی داوطلبان شکل می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *